wtorek, 6 lutego 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu, 06.02.2018 r.

https://photos.app.goo.gl/NiUqmKYVHde2Xh3g2
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy włączyć się w tę jakże ważną inicjatywę. „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”- to hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI. W ramach akcji realizowaliśmy szereg działań związanych z promowaniem bezpieczeństwa online. Były to m.in.:
- zgłoszenie inicjatywy na stronie www.saferinternet.pl
- pogadanki i lekcje wychowawcze z uczniami poruszające kwestie bezpiecznego Internetu
- na korytarzach pojawiły się gazetki tematyczne
-podczas zebrań, wychowawcy przekazali rodzicom wskazówki, jak wspólnie z dzieckiem odkrywać Internet
- ogłoszono konkurs plastyczny na wykonanie przestrzennego modelu „Wirusa komputerowego” i portretu „Strażnika Internetu” (ostateczne rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się na apelu podsumowującym I półrocze, po feriach)
Podsumowaniem wszystkich działań był apel, który odbył się 06.02.2018 r. czyli dokładnie w Dniu Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klasy II i III za pomocą wierszy i piosenek jeszcze raz przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu
Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
AnnaKiljanek