poniedziałek, 30 grudnia 2019

KONCERT W NASZEJ SZKOLE – „OPOWIEŚĆ WIGILIJNA”

Dnia 16.12.2019 r. w naszej szkole odbył się kolejny przepiękny koncert realizowany w ramach współpracy z Lubuskim Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej w Zielonej Górze. Była to „Opowieść wigilijna”. Poprzez świat kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych poprowadziła słuchaczy utalentowana bandurzysta i wokalistka Julia Kogut, która już od najmłodszych lat zgłębiała tajniki gry na niezwykłym i tajemniczym instrumencie zwanym bandura. Artystka o niebiańskim głosie zaśpiewała i zaprezentowała na instrumencie ludowym najbardziej popularne i tradycyjne utwory ukraińskie: „Kwiat duszy”, „Dziwna nowina”, „Na galicyjskiej ziemi”, „Cicha noc” oraz „Improwizacja” na bandurę. Bandura jako symbol Ukrainy jest atrybutem pieśniarzy wykonujących dumki (dumka – ukraińska wielozwrotkowa pieśń w formie ballady o rzewnym nastroju, często wyrażająca żal po utraconej osobie lub tęsknotę do jakiegoś miejsca czy wydarzenia i najczęściej wykonywana z towarzyszeniem bandury). Ciekawostki dotyczące instrumentu, imponujących kompozycji oraz kraju, z którego pochodziły niezwykłe utwory oraz wokalistka i jednocześnie bandurzystka, przekazała Kamila Momot (również muzyk). Koncert ten był dla uczniów następna niezwykłą okazją i lekcją do uzupełnienia edukacji muzycznej oraz przypomnieniem zasad kultury i zwyczajów panujących na koncertach, zachęcą do odwiedzenia filharmonii i innych instytucji kulturalnych, w których rozbrzmiewa muzyka najznakomitszych kompozytorów.