niedziela, 26 stycznia 2020

KONCERT W NASZEJ SZKOLE – „O TRZECH BRACIACH – HOPAK, TREPAK I KOZAK”

https://photos.app.goo.gl/QRMqPzKA5AWsizFc9
Dnia 10.01.2020 r. w naszej szkole odbył się kolejny wspaniały koncert realizowany w ramach współpracy z Lubuskim Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej w Zielonej Górze. W atmosferze karnawału zaprezentowano tańce narodowe z Ukrainy: hopak, trepak, kozak i inne.

 Poniżej miniaturki z filmami

 Hopak mający metrum 2/4 to bardzo żywy taniec, popisowy, pełny podskoków, wymachów nogami, przysiadów, tańczony przez solistę, a w czasie uroczystości ludowych przez całe grupy tancerzy, którzy zmagają się ze sobą, popisując się swoimi umiejętnościami.
https://youtu.be/BcVeFAQZnAM
Trepak – ten taniec ludowy popularny na Ukrainie i w Rosji ma bardzo szybkie tempo w metrum także 2/4. Charakterystyczne dla trepaka są drobne kroczki i przytupy.
https://youtu.be/N6eDzSx6NU8 Jednym z najbardziej znanych trepaków jest trepak Piotra Czajkowskiego z baletu „Dziadek do orzechów”. Kozak to taniec również w metrum 2/4, w żywym tempie, tańczony przez dwóch mężczyzn stojących naprzeciw siebie. Cechą kozaka są przysiady, wyrzucanie nóg, podskoki, a pod koniec tańca wzmaga się znacznie tempo.
Filmik
 Kozak wymaga siły i zwinności. Tańczony jest przy akompaniamencie instrumentów lutniowych typu kozackiej domry, bandury, teorbanów lub bałałajek. Na naszej szkolnej scenie te trzy narodowe tańce ukraińskie zaprezentowała para tancerzy: Julia i Andriej z Kijowa. W czasie spotkania tancerze zaprezentowali nie tylko przepiękne tańce, swój talent i niezwykłe umiejętności taneczne, ale też stroje narodowe. Uczniowie wysłuchali opowieści dotyczącej historii zespołu, do którego należą Julia i Andriej oraz o ich podróżach i występach tanecznych w różnych krajach świata m.in.: Francji, Hiszpanii, USA, Chinach. Ponadto uczniowie zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi rekrutacji do zespołu tanecznego, jak długo trenują tancerze dany taniec oraz czas przygotowania stroju dla pary tanecznej i dla całego zespołu. Spotkanie z tancerzami i spektakl taneczny, który zaprezentowali artyści na długo pozostanie w naszej pamięci.

https://youtu.be/1IKW9o9Rip8
Dla uczniów była to następna lekcja edukacji muzycznej i czas na zaprezentowanie swojej kultury osobistej w czasie oglądania przedstawienia.