sobota, 29 lutego 2020

"Skrzydło Wolności"

https://photos.app.goo.gl/Kcxj2WYPL1oaXN8J9
W piątek 28 lutego 2020 r. drużyna w składzie: Amelia Bargielska, Filip Gnach, Joanna Hałabura, Agata Mucha, Nikola Nurkowska, Joanna Sawicka oraz Iga Wojtowicz, reprezentująca Szkołę Podstawową w Długiem, wzięła udział w XXXIV Grze Sprawnościowej "Skrzydło Wolności".
Jak podaje strona szprotawskiego hufca "Skrzydło Wolności" to harcerska gra sprawnościowa organizowana od roku 1975 w rocznicę zakończenia walk wyzwoleńczych II Wojny Światowej na Ziemi Szprotawskiej, powrotu do Macierzy Ziem Zachodnich oraz Dnia Myśli Braterskiej. Twórcą i pomysłodawcą gry był Komendant Szprotawskiego Hufca ZHP śp. harcmistrz Bogusław Lisiecki. Gra była okazją do sprawdzenia wiedzy, umiejętności i podnoszenia sprawności fizycznej jej uczestników oraz była zawsze lekcją patriotyzmu i historii o dawnej i obecnej Szprotawie. Na przestrzeni lat grze towarzyszyły między innymi: zawody na orientację, konkurencje strzeleckie, sprawnościowy tor przeszkód, konkurencje medyczne, zdobywano Młodzieżową Odznakę Sprawności Obronnej. Organizowano uroczystości przyjęcia w poczet członków Związku Harcerstwa Polskiego, Przyrzeczenia Harcerskiego, Zobowiązania Instruktorskiego czy obchodów Dnia Myśli Braterskiej. Zwiedzano szprotawskie zabytki, muzeum, Izbę Tradycji, szprotawski ratusz, kościoły oraz odwiedzano miejscowych kombatantów II WŚ. Do udziału w grze zapraszano również dzieci oraz młodzież miejscowych szkół.
W piątkowej grze nasza drużyna wykonała 7 zadań: wykazała się wiedzą na temat krzyża harcerskiego, zaśpiewała harcerską piosenkę, rozwiązała krzyżówkę, odwiedziła Obelisk Szprotawskich Pionierów, odnalazła Dąb Tysiąclecia, wykonała zadanie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdziła się w strzelaniu w LOKu.
I choć pogoda była mocno "w kratkę" dobre humory nas nie opuszczały.
Dziękujemy Szprotawskiemu Hufcowi ZHP za zaproszenie!