poniedziałek, 7 września 2020

IX odsłona Narodowego Czytania w Długiem– „Balladyna”

Zainicjowana przez prezydenta RP w 2012 roku ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, która wybiera utwory do Narodowego Czytania.  Tego roku wybór padł na „Balladynę” Juliusza Słowackiego.


Filia MBP w Długiem wraz ze Szkołą Podstawową po raz kolejny włączyła do akcji, tym razem przygotowując 4 września 2020 w południe, wspólną lekturę „Balladyny” w niewielkim pomieszczeniu Biblioteki, odpowiednio z tej okazji przystrojonej.


Przedsięwzięcie, z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i sytuację pandemiczną, miało kameralny charakter i realizowane było w niewielkim gronie. Aktywny udział w czytaniu wzięli: Pani Dyrektor Halina KanyiMaina, Pani Małgorzata Stępińska – polonistka, Renata Migas – bibliotekarz oraz uczniowie klasy VIII – Amelia, Iga i Filip. Całe wydarzenie zostało nagrane i udostępnione społeczności lokalnej za pośrednictwem facebooka.


Nasze lokalne czytanie lektury, nieoczekiwanie dla nas samych,  przybrało rozmiary projektu. Do końca nie wiedzieliśmy, w jakiej formie je przeprowadzić, uwzględniając panujące warunki i restrykcyjne zasady. Dlatego prócz tradycyjnego odczytywania fragmentów „Balladyny”, wspólnie z uczniami klasy VIII przygotowaliśmy wersję audio w formie słuchowiska. Wyszedł całkiem przyzwoity materiał. W pamięci zachowamy miłe wspomnienia z tego czasu. Kolejne piękne wydarzenie za nami…Oprac. Renata Migas – MBP Filia Długie ; Małgorzata Stępińska - SP Długie