środa, 18 listopada 2020

Spotkanie autorskie online z pisarką Barbarą Gawryluk w ramach DKK

 

18 listopada 2020 uczniowie SP w Długiem mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim online z Panią Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, dziennikarką oraz tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. Transmisja odbywała się za pośrednictwem kanału FB Biblioteki NORWID

w Zielonej Górze. Spotkanie przebiegało po patronatem DKK i było bardzo interesujące.  Autorka zdradziła swoim młodym Czytelnikom wiele ciekawych faktów ze swojego życia. Oto niektóre z nich.

Pani Dorota mieszkała w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta. Jeszcze w dzieciństwie poznała czar literatury, a w ich malutkim mieszkaniu było mnóstwo książek.  Autorka jako mała dziewczynka marzyła o tym, żeby zostać…bibliotekarzem. Założyła nawet własna dziecięcą bibliotekę, miała swój exlibris, kartotekę i wypożyczała kolegom swoje książki. Obecnie także sporo wypożycza i  czyta, ma kartę czytelnika w kilku bibliotekach. Książek potrzebuje do swojej pracy, bo stale uzupełnia wiedzę, ponieważ nawet jako autorka książek, nie może wiedzieć wszystkiego.

Pani Barbara zna Szwecję i opowiedziała kilka ciekawostek o tym kraju. Okazuje się, że w Szwecji gdy rodzi się dziecko, w domu zjawia się bibliotekarka i zakłada mu kartę czytelnika. Pani Barbara opowiadała o pięknie wyposażonych szwedzkich bibliotekach, które są przyjazne dla dzieci,
a w kącikach dla młodych czytelników jest mnóstwo miękkich poduch, przytulnych dywanów,
co sprzyja wyciszeniu i powoduje, że dzieci czują się tam swobodnie, jak we własnych domach.

Pani Barbara opowiadała i czytała fragmenty swoich książek i opowiadała o swojej fascynacji szwedzką pisarką Astrid Lindgren, której książki są ponadczasowe i zna je każde pokolenie czytelników. Czytamy je my, czytali je także nasi rodzice.

Jako tłumaczka  języka szwedzkiego Pani Barbara przetłumaczyła aż 50 książek.  

Książki: „Tutu opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”, „Limba, pies pasterski”, „Apa, pies zaprzęgowy”, zaprezentowane podczas spotkania,  to tylko niektóre z pozycji literatury dedykowanej dzieciom autorstwa pisarki.

Opracowała: R. Migas

Link do zarejestrowanego spotkania