poniedziałek, 22 lutego 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego -  aby podkreślić znaczenie języka polskiego, w naszej szkole postanowiliśmy poświęcić temu wydarzeniu nie tylko jeden dzień. Na platformie Classroom utworzyliśmy w tym celu projekt, w którym mogła wziąć udział  cała społeczność szkolna. Uczniowie  tworzyli rebusy do hasła: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dowolną techniką.

Oto niektóre z nich


W ramach rozrywki - zabawa słowem – „Czytaj tytuły po kolei, a na końcu opowieść skleisz” - rozwiązywali krzyżówkę.Kolejno młodzież zmagała się z niełatwym quizem, a uczniowie klasy VIII w ramach zdalnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki czytali łamańce językowe - te luźne propozycje były zabawną odskocznią od trudnych obowiązków szkolnych i doskonałą gimnastyką aparatu mowy. 


Udział w tym rozbudowanym projekcie miał przypomnieć młodzieży o tym, że mowa ojczysta to wartość, o którą warto dbać i którą należy szanować. Ważne jest, żebyśmy pielęgnowali i szanowali język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bo jak powiedział Janusz Korczak:

,,Źle mówić lub pisać, to znaczy krzywdzić swoją mową wszystkich, którzy ją budowali"

Opracowały: Małgorzata Stępińska, Renata Migas