poniedziałek, 6 września 2021

NARODOWE CZYTANIE 2021


X jubileuszowa edycja Narodowego Czytania za nami. W tym roku narodową lekturą był utwór dramatyczny Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej” – w którym autorka porusza problem kreowania nieprawdziwego i wyidealizowanego wizerunku własnej osoby przed światem – zjawisko, z którym współcześnie spotykamy się dość często w mediach społecznościowych. 

    Szkoła i Filia Biblioteki, jak co roku, aktywnie włączyły się do ogólnonarodowej akcji. W dniu 3 września o godzinie 11.00 w pięknie zaaranżowanym gabinecie języka polskiego - który stał się salonem DULSKICH z początku XX wieku


- odbyło się nasze kameralne, wspólne czytanie. Obsadę stanowili: Hanka/Lokatorka –Dyrektor Szkoły Halina Kanyi-Maina; Dulska – bibliotekarka z Filii - Renata Migas (koordynatorka imprezy) i uczennice klasy VII: Hesia – Lena Nurkowska i Mela – Aniela Gajda. W rolę narratorki wcieliła się druga z koordynatorek wydarzenia – nauczycielka języka polskiego – Małgorzata Stępińska. Wszyscy z powagą i wielkim zaangażowaniem podeszli do przypisanych im ról. Na uwagę zasługuje fakt, że najmłodsze uczestniczki wydarzenia znakomicie odegrały role panien Dulskich, pięknie interpretując niełatwy tekst. Z powodu panujących uwarunkowań wydarzenie odbyło się bez udziału gości i publiczności. Dzięki uprzejmości nauczycielki Dominiki Chmielewskiej – naszego operatora kamery J – nasze spotkanie przy lekturze zostało sfilmowane i można je obejrzeć/wysłuchać pod zamieszczonym linkiem. Wszystkim zaangażowanym w nasze wydarzenie bardzo dziękujemy. 

 Opracowały: Renata Migas i Małgorzata Stępińska